Teknik Bilgiler Merkezi
www.teknomerkez.com
Ledle Yapılan Flaşör Devresi
28.12.2006

Arkadaşlar ben elektronikle hobi olarak uğraşıyorum. Özellikle devreleri denemek hoşuma gitmektedir. Bundan sonra denediğim devreleri internette yayınlayacağım. Elektronikle uğraşan arkadaşlara faydalı olmak benimde ilerlememe yardımcı olur diye düşünüyorum.

Devreleri KiCad programı ile hazırlıyorum. Bence bu program, şema çizmek ve baskı devre hazırlamak için ücretsiz, basit ve yeterlidir. Baskı devreyi bakır plakete geçirmek için teksir kağıdını kullanıyorum. Teksir kağıdı lazer yazıcıda sıkışmasın diye normal kağıda yazıcıya girecek tarafından yapıştırıyorum. Yazıcıdan çıkınca ayırıp ütüleme yöntemiyle bakır yüzeye geçiriyor ve soğuyunca su ile teksir kağıdını çözdürüyorum. Teksir kağıdının parlak ve ince olanı daha iyi oluyor. Pek çok kağıt çeşidini denedim ve teksir kağıdını kullanmaya karar verdim.

Ledli flaşörler genellikle oyuncaklarda veya süs eşyalarında kullanılırlar. Çalışırken görüntüsü, ledin birisi yanarken diğeri söner ve bu işlem sürekli devam eder gider. Devre 9 volt ile çalışmaktadır. Ben 5 volt ile de denedim çalışıyor.

Devrenin çalışması:

Devre, kararsız flip-plop'dan ibarettir. Birinci transistör iletimdeyken ikinci kesimde, ikinci transistör iletimdeyken birinci transistör krsimdedir. Böylece led1 ve led2 belli aralıklarla yanıp söner. Bu yanıp sönme hızı C1, C2, R1 ve R2 parçalrının değerlerine bağlıdır. Bu parçaların değerini değiştirerek yanıp sönme hızını değiştirebilirsiniz. Bu parçaların değeri büyüdükçe yanıp sönme hızı yavaşlar. Yine bu parçaların değeri küçüldükçe yanıp sinme hızı artar.

KiCad ile hazırlanan şema ve baskı devre dosyalarını indirmek için tıklayınız.

led flaşör

Şekil 1: Ledli flaşörün devre şeması.

Şekil 2: Baskı devre ve simülasyon görünümü.

Şekil 3: Devrenin montajı yapılmış haldeki görünümü.

Malzeme Listesi:
Q1, Q2: BC547
D1, D2: Kırmızı LED
C1, C2: 4u7 50V Elektrolitik kondansatör
R1, R4: 470 Ohm 1/4 W direnç
R2, R3: 22KOhm 1/4 W direnç
P1: Devrenin voltaj girişi

Herkese kolay gelsin.

Ledle Yapılan Flaşör Devresi
28.12.2006
<< ÖncekiSonraki >>
Siteyi 3 kişi inceliyor. IP adresiniz: 50.16.112.199
Başta elektronik, bilgisayar ve elektrik olmak üzere tüm teknik konuları kapsayan sitemiz, özgün içerikli yazılarınızı yayınlamayı hedeflemektedir. Yazılarınızı info@teknomerkez.net adresine gönderebilirsiniz
UYARI! Sitemiz bilgilendirme amaçlı olup yazı gönderen kişilerin görüşlerini yansıtır. Sitemizde bulunan bilgiler, dökümanlar eğitim amaçlıdır. Bilgilerin uygulanması ne emir ne de tavsiye edilmiş değildir. Uygulamalardan oluşabilecek zarar ve hasarlar tamamen uygulayıcıya aittir, sitemiz ve yazarlar sorumlu değildir.
Kaynak ve yazar belirtilmek şartıyla alıntı yapılabilir. İçeriği forumlarda ya da kendi sitenizde kullanırken, alıntının en altında konunun orijinaline link vermeyi unutmayınız.
| Ana Sayfa | Duyurular | Hakkımızda | Sorumsuzluk | İletişim | RSS | Yukarı |