Site içi Arama

Ara

Samet Yüzügüllü

E-posta: samet_esk_26@hotmail.com
CCS C ve 16F628 ile yapılan kronometre devrsesi
CCS C ve 16F628 ile yapılan karaşimşek devrsesi
Bu çalışmada ds1302 ile ayarlanabilir CCS C ve PIC 17F877 ile yapılmış Takvim Saat Isı Devresi yapacağız
Pic 16F877A mikrokontrolör entegresi kullanılarak yapılmış akvaryum projesi
16F628A ile yapılmış basit bir geri sayıcı. başla ve durdur, reset, ayar butonlarından oluşan geri sayıcı lcd ile gösterilmiştir. LCD yerine istenirse 7-seg displayde kullanılabilir. Program ayar menüsündeyken başla butonu işlemiyor, sayarkende ayar menüsüne girmiyor.
Pil durum göstergesinin baskı devresidir. Kendim hazırladım, başkaları da kullansın.
Bildiğimiz gibi bilgisayarı açtığımızda yada kapattığımızda ekran, monitör, hoparlör gibi bilgisayara bağımlı çalışan elektronik eşyalar biz kapatmadığımız sürece çalışır. Bizlere her zaman kapatması zor gelir. Fakat şu da bir gerçektir ki elektronik eşyalar bekleme durumunda çalıştığında harcadığı enerjiden daha fazla harcar.
0-99 Sayıcı26.04.2008
Sayıcı devre 99 a kadar saymak üzere ayarlanmıştır. Fakat birer adet 7490, 7447 entegrelerini ve anot display ekleyerek 999 a kadar saydırabilirsiniz. İstenildiği kadar bu entegreler çoğaltılabilir. Yapması çok kolay olan bir sayıcı devresidir.
LDR’nin üzerine ışık düştüğü zaman T1 transistörü iletime geçer. T1 transistörünün iletime geçmesi T2 transistörünün beyz gerilimini şase gerilimine yaklaştıracağından T2 transistörü kesimde kalır ve röle ve buna bağlı olarak lamba yanmaz.
Bu devre kondansatörün şarj ve deşarj olmasından yararlanarak yapılmıştır. Kondansatör pot üzerinden şarj olur. Pot min. da iken lamba en parlak pot max. da lambanın parlaklığı en azdır. Kondansatöre paralel olarak LDR koyduğumuzda lambanın parlaklığını ışığın şiddetine göre ayarlarız.
Parlak kağıda (takvim kağıtları) lazer jet yazıcıdan hazırladığınız devreyi çıkartın. Plaketin üzerine çıkardığınız devreyi düzgün bir şekilde yapıştırın. Ütüyü orta sıcaklığa ayarlayın ve plaketin üzerine yapıştırdığınız kağıda basmaya başlayın. Her yerin plakete yapıştığından emin olana kadar ütülemeye devam edin.
İnsanlar çevrelerindeki değişiklikleri duyu organları vasıtası ile algılarlar. Çevremizdeki bu değişiklikleri algılayan cihazlara sensör denir. Sensörlerin algıladıkları bu bilgileri bizim kullanmamız için uygun hale getiren ve algılanan bilgiyi elektrik enerjisine dönüştüren cihazlara transdüser denir.
PTC oda sıcaklığında düşük direnç gösterir. Bundan hareketle oda sıcaklığında PTC üzerinden akım geçişi olur. PTC ısıtıldığında direnci yükselerek A noktası üzerinden transistör tetiklenir. Tetiklenen transistörden collector ve emiter arası akım geçi olur. Fan çalışmaya başlar.
Ben bu devreyi netten indirdim fakat çalışmadı. Üzerinde birkaç değişiklik yaparak çalışır hale soktum ve çok güzel oldu, denemelisiniz.
Çok basit bir osilatör devresi. Dirençlerin ve kondansatörlerin değerini değiştirdiğinizde istediğiz herztdeki sinyalleri üretebiliyorsunuz.
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı