Site içi Arama

Ara

Fiat Albea Oto CD Çalar Ekranı Hariç Çalışmıyor

Mehmet Yılmaz - 02.12.2009

Cihaz: Oto cd çalar
Marka: Toppower
Model: CD1023R

Fiat Albea üzerinde satın aldığım oto cd çalar içerisine küçük çocuk 50 Kuruş para atmış. Kısa süreli garip çalışma neticesinde radyo, cd ve diğer ses üreten bölümler çalışmamaya başladı. Sadece tuş takımı ve ekranı normal çalışıyordu. Servisine götürünce parayı bana verdiler ve cd çaların garantisini öldürdüler. Verdikleri 100TL tamirat fiyatını beğenmeyince tamirat bana kaldı.

Göz muayenesinde R122, R112, R113 dirençlerinde kararma tespit edildi ama değerlerinde oynama yoktu. Ölçümlerde kart üzerinde olması gereken voltajların bulunmadığı görüldü. Ölçüm sonunda Q100 B772 (2SB772, NEC üretimi) transistörün bozuk olduğu görüldü. 25 Kuruşa alınarak değiştirildi. Arıza giderildi. Yapılan testlerde kararan dirençlerin değiştirilmesine gerek duyulmadı. Cihaz yerine takıldı.

Değiştirilen parça resmi

CD çalar resmi

Transistörün yerini bulamadıklarını belirten mesajlar geliyor. Model veya kart farkı olabilir. Transistörün yerini ayrıntılı gösteren resimi ekliyorum. Bu resimde arızalı transistör görülmemekte ama yeri kondansatörün gölgesindedir.

Bu resimde arızalı (Q100) transistörün yarısı görülmeketedir.

Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı