Site içi Arama

Ara

BEKO 700P Model LCD Monitör Çalışmıyor

Mehmet Yılmaz - 07.07.2009

BEKO 700P Model LCD Monitor çalışmama sebebiyle önüme geldiğinde arızayı tespit etmek uzun sürmedi. Besleme devresinde IC001 203D6 kodlu ON Semiconductor firması üretimi NCP1203D60 entgresi arızalıydı.

Besleme kartı:

Arızalı parça:

Bu arızalı entegreyi malzemecilerde aramaya başlayınca bulunmadığını öğrendim. Bunun üzerine BEKO servisi ile temasa geçtiğimde onlarda da bulunmadığını ve kartı değiştirerek sorunu çözdüklerini öğrendim. Entegreyi arama işini daha da ileriye taşıyarak malzeme ithalatcısı bir firma ile görüştüm. Entegre adeti için 0,98$, ithalat masrafı olarakta 15 Euro isteyince malzeme temini için arayışlarımı bitirdim ve alternatifleri değerlendirerek cihazı tamir ettim.

Uyarlama:

Besleme devresinde bulunması gereken voltajların invertör için 15-16 volt, monitör kartı için ise 5 volt ve 12 volt kullanılmaktadır. Bu voltajları elde edecek bir çözüm üretmek gerekmektedir. Bunun için harici USB harddisklerde kullanılan besleme devreleri düzenlenerek kullanılabilir. Bu beslemeler harddisklerin ihtiyacı olan 5 volt ve 12 voltu üretmektedir. Besleme devresinin voltajını yükselterek çözüm üretilebilir. Bu amaçla 12 Volt 2,5 Amper ve 5 Volt 2,5 Amper üretebilen YH-3028 model adaptörü seçtim.

Devrede regülasyon amaçlı geri besleme için TL431 ve PC817 kullanılmış. Gerilim bölücü dirençlerle birlikte TL431 regüle yapma işlevini yerine getirmektedir. Biz bu gerilim bölücü dirençlerin değerlerini değiştirerek çıkış voltajını yükseltebiliriz. Burada yapacağımız işlemler için biraz hesaplama yapmak işimizi çok kolaylaştıracaktır. Bunun için http://320volt.com/smps-voltajini-yukseltmek adresindeki yazıyı incelemek bilgilendirici olacaktır.

Orjinal devrede gerilim bölücü:

Bu devre parçacığında görüldüğü gibi REF ucunda 2,48 voltu aldığımız noktada çıkış +5 Volt ve +12 Volt olmaktadır. Bizim amacımız ise 12 voltu 15 volta çıkarmak olduğundan bu devredeki değerleri değiştirmemiz gerekmektedir. Bu noktada R12 direncini ayarlı direnç olarak bağlayıp ayarlama yaptığımızda istediğimiz değere ulaşırız. Yani TL431'in REF ucu voltajı 2,48 olduğunda çıkışlar +15 Volt ve +6,30 Volt oluyor. Ayarlı direncin değerini ölçtüğümüzde 3K3 olduğunu görüyoruz. Bu noktaya 3K3 sabit direnç takmamız işimize çözüm olacaktır. Bu işlemleri yaparken invertörden gelen geri besleme ucu es geçildi. Biraz hesaplama ile bu uçta regülasyona ilave edilebilir ama bu çalışmada buna gerek duyulmadı.

Orjinal devre:

Ayarlı dirençli devre:

3K3 sabit direnci takılmış devre:

Monitöre bağlamadan önce devre üzerinde yapılan ölçümlerde ve testlerde herhangi bir soruna raslanmadı. Bu devreyi BEKO LCD monitörün interface kartına bağlamak için +5 Voltu elde etmek gerekmektedir. Bunun için 7805 entegresi kullanıldı. +15 volt ise direk olarak bağlandı. Ayrıca monitörü olası yüksek voltajlardan korumak için 15 volt ve şase arasına 18 voltluk zener diyot takıldı. Böylece eklediğimiz besleme devresinde meydana galabilecek tatsızlıkların önüne geçilmeye çalışıldı. Yapılan testlerde 7805 entegresinin ısısının biraz yüksek olduğu görüldü. Soğutucular büyütüldü.

Tast halinde çalışan monitör:

Çalışan monitör:

Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı