Site içi Arama

Ara

0-18 Volt Ayarlı Regüleli Adaptör

Mehmet Yılmaz - 01.06.2009

Bu devre, geliştirdiğim ve 2 yıl kadar kullandığım adaptöre aittir. Adaptör, 0-18 volt aralığında regüle edilmiş ortalama 2 Ampere kadar güçte çıkış verebilmektedir. Devrede akım kontrolu için N2 LM393 entegresi kullanılmıştır. Bu devrede özellikle akım kontrolu genellikle pek çok devrede kullanıldığı gibi değildir. Pek çok devrede kullanılan yöntem akımı bir noktada sabit tutmak için voltajı azaltma ve watı (gücü) sabitleme şeklindedir. Bu devrede ise, çekilen akım ayarlanan değere ulaştığında adaptör stand-by'a geçiyor ve çıkışı kapatıyor. Çıkıştan yük kalktığında ise tekrar ayarlanan voltaj değerinde çıkış veriyor. Bu devrede akım sınırı aşılırsa çıkışı kapatıyor ama çıkış kapandığı anda yük kalkmış oluyor. Yük kalktığı için tekrar çıkış veriliyor. Bu da çıkışın bir açılıp bir kapanmasına yol açıyor. Eğer akım sınırınız adaptörün sınırını aşmıyorsa bir sorun yoktur. Aşarsa adaptörün çıkışı adeta bir flip-flop gibi olmaktadır. Bu ise bir kusur değil devremizin özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Devrede kullanılan N4 4013 ve N1 LM393 entegreleri ile adaptöre Stand-By özelliği kazandırılmıştır. N3 LF353 entegresi ise hata amplifikatörü olarak kullanılmıştır.

P2 poatnsiyometresi ile voltaj ayarı yapılmaktadır. P3 potansitometresi ile de akım sınır ayarı yapılmaktadır. P1 potansiyometresi ile stand-by  için komparator seviye ayarı yapılmaktadır. 4013 entegresinin çıkış seviyesi tam 0 volt elde etmeye imkan vermediğinden komparator kullanılmış ve bunun seviye değişimi için P1 kullanılmıştır.

Devrenin girişinde olması gereken AC trafo ve diyot kondansatör grubu çizilmemiştir. Devrede kullanılan BDX53 transistörü 45 voltluktur. Bu transistörün yerine BDX53C (100V) kullanabilirsiniz. Devrede kullanılan opampların beslemesini +30 Volta bağlayınız.

Devre şeması:

Şemayı büyük olarak görmek için tıklayınız.

Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı