Site içi Arama

Ara

Telefon Santrallerinin Yıldırım ve Şimşek Etkilerine Karşı Korunması

Mehmet Yılmaz - 20.05.2009

Özellikle açık arazilerde kurulan telefon santralleri yıldırım ve şimşeklerden kaynaklanan etkilere açıktır. Bu etkilere karşı alınan tedbirlerin başında varistör ile hatlardan gelen elektriksel etkileri toprağa akıtma işlemi vardır. Bu işlemde kullanılacak varistör en az 130 Volt olmalıdır. Ayrıca santralın topraklaması da yeterince iyi olmalıdır. Bu yazıda kullanılan iki yöntem gösterilmektedir.

Birinci Yöntem:

Varistör ile kısadevre yapma ve toprağa akıtma yöntemidir. Devrede kullanılan VR1 varistörü ile hat kısa devre edilmekte, VR2 ve VR3 varistörleri ile toprağa akıtma işlemi gerçekleştirilmektedir.

İkinci Yöntem:

PTC ve Varistör ile topraklama yöntemidir. PTC'nin ısıyla doğru orantılı olarak direnci değişir. Yani ısı artıkça direnci artar, ısı azaldıkça da direnci azalır. Bu devrede varistörün topraklamasıyla meydana gelen ısının ortaya çıkardığı direnç ile etki azaltılmaya çalışılmaktadır.

Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı