Site içi Arama

Ara

7 Segment Display Yerine 5x7 Display Kullanımı

Mehmet Yılmaz - 06.05.2008

Pek çok devrede kullandığım 7 segment display yerine 5x7 dot matrix display'i kullanmak düşüncesi bende gelişince bu yazıda anlatılan devre ortaya çıktı. Devre temelde çok basit olmasına rağmen kibar bir montaj yapmanın zorlukları ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı önce montaj yapılmış ve bu montajın ortaya çıkardığı şartlara göre program yazılmıştır.

Devrenin yapısı ve çalışması

Devre BINARY girişleri işleyerek 5x7 dot matrix display için uygun hale getirerek göstermektedir. Devre genel kullanım amaçlı olarak tasarlanmıştır. Herhangi bir +5V seviyeli sayıcı entegre A, B, C ve D çıkışlarına direkt olarak bağlanabilmektedir. Devrede kullanılan tek aktif eleman olan PIC16F628 mikrokontrolör entegresi besleme uçları dışında kalan bütün uçlara ihtiyaç duyulmuş ve bu uçlar aktif olarak kullanılmıştır. Bu uçları kullanabilmek için osilatör ve reset elemanları dahili olarak kullanılmıştır. Uçlar montaj işlemi için display uçlarına en yakın ve uygun noktadan bağlanmıştır. Ayrıca devrede kullanılan dirençler smd olarak seçilerek montajın olabildiğince küçük bir alana sığdırılmasına çalışılmıştır. 5x7 display olarak 23x39 mm'lik ebatlarda ve ortak katod satırlı olan KPM-1057A kullanılmıştır. Baskı devre bu elemanın tam arkasında yerleşecek şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca baskı devre uzun kesilerek vidalama delikleri açılabilir. Devrenin programlanmasında JAL ve JalTurk programları kullanılmıştır. Bu iki programda aynı şekilde çalışmaktadır.

Devre BCD veya Binary çıkışları işleyebilmektedir. A, B, C ve D girişleri HIGH seviyesi +5V olmalıdır. Bu girişler için 1'er saniye arayla değer artıran PIC16F628 ile test devresi tasarlanması tercih edilmiştir. Bu sayıcı devre sadece devrenin testi amacıyla yapılmıştır. Sizler BCD veya Binary sayıcı olarak istediğiniz devreyi yapabilirsininz veya herhangi bir sayıcı entegresinin çıkışlarını direk olarak bu devreye bağlayabilirsiniz. Tasarlanan bu devrede dahili osilatör ve dahili reset ile programlayınca hiç bir ek malzemeye gerek kalmayan sayıcı yapılmış oluyor.

Bu sayıcı devrenin çıkış uçları:

A - RB0 6 nolu uç.
B - RB1 7 nolu uç.
C - RB2 8 nolu uç.
D - RB3 9 nolu uç.

Test amaçlı binary sayı uretici devresinin JAL kaynak dosyasını indirmek için tıklayınız.

Test amaçlı binary sayı uretici devresinin JalTurk kaynak dosyasını indirmek için tıklayınız.

Test amaçlı binary sayı uretici devresinin HEX kaynak dosyasını indirmek için tıklayınız.

Devrenin JAL ve JalTurk programları:

Devre malzeme yerleşimi öncelikli olarak tasarlandığı için programda her bir uca tek tek atama yapma yöntemi seçilmiştir. Eğer Mesela, PORTB ve PORTA düzenli olarak kullanılabilseydi program daha basit olurdu. Program uçları tanımlanan değerleri While döngüsüyle girişlerden aldığı koşullara uygun olarak tanımlanan çıkışlara uygun değerler aktarmaktadır. Devrede ortak katod satırlı 5x7 dot matrix display (KPM-1057ASR) kullanılmıştır. Kullanılan display ortak anot satırlı display olarak tercih edilirse programda gerekli düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada devreyi sadece ortak katod satırlı display ile denedim. Devrenin JAL ve JalTurk kaynak kodları yazının sonundadır.

Devrenin JAL kaynak dosyasını indirmek için tıklayınız.

Devrenin -Jal- HEX kaynak dosyasını indirmek için tıklayınız.

Devrenin JalTurk kaynak dosyasını indirmek için tıklayınız.

Devrenin -JalTurk- HEX kaynak dosyasını indirmek için tıklayınız.

Devrenin Montajı

Devre KiCad ile hazırlanmıştır. Bu çalışmada ek kütüphaneler hazırlanmış ve kullanılmıştır. Bu kütüphaneler m16f628-1.lib, display.lib ve KMP-1057.mod kütüphaneleri olup ek dosyada bulunmaktadır. display.lib kütüphanesinde bulunan 5X7MATRIX sembolünde uçlar montaja göre dizayn edilmiş ve ortak uçlar gösterilmemiştir. Devrede bulunan R8 150 Ohm direnç olası durumlar düşünülerek şemada çizilmiş ve baskı devrede yerleştirilmiş olmasına rağmen kullanılmamıştır. Devrede bulunan R1-R7 470 Ohm değerinde olan dirençler hazırlanan baskı devrede smd parça olarak kullanılmasına rağmen 1/4 wattlık normal dirençlerden baskı devrede montaj uçlarına delikler delinerek dik yerleştirmek koşuluyla kullanılabilir. Kullanılacak dirençler montaj açısından sorun oluşturmamaktadır. Ayrıca besleme uçlarına 100nF değerinde bir kondansatör ilave edilmesinde fayda vardır. KPM-1057ASR display soketlerle montaj edildiğinden takma ve çıkarma imkanı vardır.

Devre Şeması

KiCad ile hazırlanan devre şeması ve baskı devreyi indirmek için tıklayınız.

Malzeme Listesi

U1: PIC16F628
R1-R8: 470 Ohm
MATRIX1: KPM-1057ASR

Baskı devre ve malzemeler

Hazır devreden görünümler

Çalışan devre resmi

Çalışan devre vidyosu


Adana'da dünyaya geldi. Televizyon tamirciliğınde çırak olarak erken dönemde iş hayatına başladı. Daha sonraları Adana ve Ankara'da imalat, bilgisayar ve danışmanlık sektöründe iş hayatına devam etti. Şu anda kendisine ait işyerinde çalışmalarına devam etmektedir.
Web adresi: www.teknimer.com
E-posta: mehmet@teknimer.com
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı