Site içi Arama

Ara

Elektronik Kontrollü Musluk Devresi

Selim Şahin - 26.03.2005
Merhaba arkadaşlar...

Enfraruj alıcı/vericilerle hepimizin bir yerlerde tanışıklığı olmuştur. Sizlerle paylaşmak istediğim devreyi, bir müşterimin isteği üzerine geliştirdim ve arşivimde yer aldı.

Musluk suyunun kullanıldığı her yere gelen su faturaları, hepimizde negatiflik yayan kağıt parçası olarak yaşantımızda yer alır.

İşte size su faturalarını en aza indirgeyen devre. Devremizi hayata geçirmek için işe musluğu elimize alıp bir tornacının yolunu tutmakla başlayacağız. Birkaç tornacı gezdikten sonra nihayet sizi anlayan bir tornacı buldunuz varsayıyorum.Bu devre ne işe yarar diye sorduğunuzu varsaymıyorum? Çünkü böyle çeşmeleri çoğumuz lavabolarda görmüşüzdür. Musluğa elimizi uzattığımızda IR vericisinden yayılan sinyal elimizden tekrar yansıyarak IR alıcıya iletilir. IR alıcı göz tarafından algılandıktan sonra Q1 transistoru tarafından IR den çıkan negatif sinyali pozitife çevirerek Q2 ye aktarır. Q2 aldığı pozitif sinyali Q3 ve Q4 e geri dönüşümü engelleyen D2 ve D3 tarafından gönderilir.

Q3 ün bir özelliği de, C4 kondansatörü ile geciktirme sağlamasıdır. Bu gecikme ile ne yapmak istediğimize gelince; Elimizi musluğa uzattığımızda açma yönünde çalışan 12 volt DC motor çift kontaklı röleden aldığı enerji ile açma yönüne doğru döner. Bu dönüşteki enerjiyi Q5 transistorundan (-) olarak (+)’yı direk 12v besleme ünitesinden alır. Elimizi geri çektiğimizde bu kez motor kapama yönünde birkaç saniye (C4 ün boşalma süresince) tetiklenerek T5 in beyzindeki + sinyal kesilinceye kadar çalışır ve durur...


Verici devre şeması


Alıcı devre şeması ( büyük görmek için tıklayınız )Tamamlanmış kart görünümü

Kolay gelsin…
E-posta: elosel@msn.com
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı