Site içi Arama

Ara

Selim Şahin

E-posta: elosel@msn.com
Metal dedektörümüz 10 cm den bir çiviyi algılayabiliyor. Sakın öyle profesyonel bir cihazmış gibi algılanmasın. Sadece sizlere fikir verebilir amacıyla meraklı arkadaşlar için yayınladım.
Devre odalardan çaycı veya müstahdemi çağırmak amaçlı yapılmıştır. Oda içerisindeki kişinin çağrı butonuna basmasıyla gerekli uçlarının bağlandığı 7 segment displayı yakarak çaycı veya müstahdem ilgili odanın kedini çağırdığını bilir. Çaycı veya müstahdem dışarda olabildiği varsayıldığında çağrı yapan odanın ilgili numarası yanık kalır. Rst butonuna basılarak bir dahaki çağrıya hazırlanır.
4017 Rulet29.11.2008
Devre 555 in 7 nolu ucuna bağlı bulunan 470 mF lık kondansatörü bir buton yardımıyla şarj ettikten sonra 555 entegresinin salınım yapmaya ve çıkan osilatör işaretenin hızının kondansatorün deşarj yani boşalması neticesinde azalmasıyla ledlerin yavaşlayarak durması temeline dayanarak çalışmaktadır.
Besleme gerilimi buton ile kontrol edilerek, butona basıldığında flaşörün çalıştığı ve ledlerin yanıp söndüğü 555 entegresi ile yapılan flaşör devresidir.
Devre 2 transistörlü preamfi devresidir. LA 4440 ile yapılan amplifikatörü gayet rahat ve distorsiyon oranı oldukça düşük olarak sürebilmektedir. Devrede mikrofon GIRIS'e bağlanmalıdır. Mikrofon olarak, dinamik mikrofon kullanılmalıdır.
LA 4440 entegresi aslında ses amplifikatörleri için stereo üretilmiş bir entegredir. Bu devrede entegre köprü bağlantı yapılarak 12 Voltta çıkış gücünün 25 Watt'a çıkması sağlanmıştır.
Programlanabilir 0-9999 İleri LCD Göstergeli Alarmlı Sayıcı başlıklı çalışmayı görünce kendi ihtiyaçlarıma göre devresini düzenleyip baskı devresini hazırladım. Devre üzerindeki çalışmalarımı paylaşmak istedim.
Aşağıda şeması ve baskı devre görünümünü verdiğim Pic programlama devresi ile PIC 16F84, PIC 16F84A, PIC 16F628 ve PIC 16F628A gibi 18 bacaklı Pic mikrokontrolör entegrelerini programlayabilirsiniz.
Musluk suyunun kullanıldığı her yere gelen su faturaları, hepimizde negatiflik yayan kağıt parçası olarak yaşantımızda yer alır. İşte size su faturalarını en aza indirgeyen devre.
Küçük güçteki elektromanyetik anahtarlara röle adı verilir. Röleler, elektromıknatıs, palet ve kontaklar olmak üzere üç kısımdan oluşur. Elektromıknatıs,demir nüve, ve üzerine sarılmış bobinden meydana gelir. Bobini, doğru akıma bağlanan rölelerde, demir nüve yumuşak demirden ve bir parça olarak yapılır.
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı