Site içi Arama

Ara

Malzemeler


Yazılar Listesi

Pek çok elektronikçi arıza bulmada 'multimetre' kullanmaktadır. Multimetreler arıza bulmak için değil, gerilim, akım ve elektronik malzemelerin teker, teker değerlerini ölçmek için geliştirilmiştir. Fakat kart üzerindeki elektronik malzemeler birbiri ile etkileştiği için multimetre ile arıza tespit etmek zor ve yanıltıcı olabilir.
Üretim Maddesi: Silisyum
Tipi: PNP
Uygulamalar: Orta güçte, genel uygulamalara uygun
Bu uygulama, Open Office Base için yapılmış temel ve basit bir form uygulamasıdır. Girilen metinler ve resimler veri tabanında tutulmakta ve gösterilmektedir. Bütün değerler tek sayfada gösterilmektedir. Herhangi bir sorgu kullanılmamıştır.
Üretim Maddesi: Silisyum
Tipi: NPN
Uygulamalar: Orta güçte, genel uygulamalara uygun
Bu yazıda R2600 Serisi Sistem Analizör kullanarak çok genel telsiz testlerinden bazılarını yapmak üzere tipik test düzenekleri anlatılmaktadır.
CD 401311.05.2007
4000 serisi 4013 entegresi, iki adet CMOS teknolojisi ile üretilmiş "D" tipi Flip-Flop içermektedir.  Besleme voltaj aralığı: 3volt ile 15volt arası (bazı üreticilerde en yüksek 20 volta kadar çalışır.)  Set-Reset yeteneği var  Static flip-flop özelliği var.
R2600 serisi sistem analizörler 400 kHz-999.9999 Mhz arası telsiz haberleşme cihazlarının servisinde kullanılmak üzere tasarlanmış cihazlardır. Analizörün içinde mevcut, işlevsel birimler şunlardır:
Tristör (Thyristor): Slikon teknolojisi ile yapılmış p-n-p-n tipi 4 katlı yarı iletken, daha çok endüstriyel amaçlar için kullanılan bir devre elemanıdır.
Bir arkadaşın isteğine cevap olarak TR303 tristörünün bacak bilgileri
Açısal konumu adımlar halinde değiştiren, çok hassas sinyallerle sürülen motorlara adım motorları denir. Adından da anlaşılacağı gibi adım motorları belirli adımlarla hareket ederler. Bu adımlar, motorun sargılarına uygun sinyaller gönderilerek kontrol edilir. Herhangi bir uyartımda, motorun yapacağı hareketin ne kadar olacağı, motorun adım açısına bağlıdır.
CD 4011 2 girişli 4 tane NAND (VEDEĞİL) işlevli kapıdan oluşmaktadır. N- ve P- kanal transistorlerle, MOS (CMOS) teknolojisi kullanılarak yapılmıştır. Çalışma voltaj aralığı (VDD): 0 volt ile 3 volttan 18 volta kadardır. Bazı üretici firmalarda 20 volta kadar besleme voltaj aralığı vardır.
BC 547 transistoru, alçak frekans devrelerinde, düşük ve orta şiddetteki akıma ihtiyaç duyulan devrelerde ve genel amaçlı olarak tüm devrelerde kullanılmaktadır.
Tantal kondansatörler elektrolitik kondansatörler sınıfına girmektedirler. Tek farkları normal elektrolitik kondansatörlerde alüminyum plaka kullanılmış bunlarda ise tantalyum adı verilen madde kullanılmıştır. Bu maddeden dolayı tantal kondansatör ismini almıştır. Bu maddenin sıcaklık ve frekans karakteristiği alimünyuma göre daha iyidir.
CMOS QUAD 3-STATE NAND R/S LATCH for negative logic systems.General digital logic. Strobed register. With output enable. CD 4044 CMOS teknolojisi ile yapılmış, üç durumlu, NAND kapılı, R/S mandaldır, output enable (çıkış yetkilendirme) bacağı ile çıkışları kayan hale getirilebilir.
Bir kondansatörün üzerinde bulunan yazılar o kondansatörle ilgili gerekli bütün bilgileri vermeyi amaçlar. Değerini, toleransını, çalışma voltajını, üreticisini ve benzeri detaylarını, bizler hep kondansatörün üzerindeki sembolik ifadelerden öğreniriz. İlk öğrenilmek istenen kondansatörün değeridir.
CMOS BCD to Seven-Segment
GİRİŞLER :
A-5, B-3, C-2, D-4.
ÇIKIŞLAR: a-9, b-10, c-11, d-12, e-13, f-15, g-14.
Vdd=16 (besleme voltajı +)
Vss=8 (besleme voltajı -)
CD4510: CMOS BCD, Up/Down Yukarı/Aşağı Counters (Sayıcılar).
CD4516: CMOS Binary, Up/Down Yukarı/Aşağı Counters (Sayıcılar).
4 DIGIT COUNT W MUX 7 SEG. DRIVER
Ortak katod displayler kullanılmaktadır. A, B, C, D çıkışları display-lerin katod uçlarına birer NPN transistörlerle veya SN75492 gibi entegrelerle sürülebilir.
İçerik Yan Blok
Konular
Tasarım: Teknimer Teknoloji
Yukarı